Εκδρομή στους Χαλκιάδες 5/4/2012

Λεπτομέρειες

Ήταν η πρώτη φορά, μετά από πολλά χρόνια, που ο σχολικός περίπατος δεν έγινε στο προαύλιο του σχολείου. ΄Ολοι οι μαθητές με τους καθηγητές τους επισκέφτηκαν  με λεωφορεία το κοντινό χωριό των Χαλκιάδων. Αν και ο καιρός δεν βοήθησε όλοι απόλαυσαν ένα καταπράσινο περιβάλλον γεμάτο από τα χρώματα και τις μυρωδιές του Απρίλη.

1115

Οι Χαλκιάδες είναι ένα μικρό χωριό της επαρχίας Φαρσάλων στο νομό Λάρισας. Έχει πληθυσμό 660 κατοίκους περίπου. Αποτελείται από δύο οικισμούς, τους Άνω Χαλκιάδες που ο πληθυσμός του αποτελείται από πρόσφυγες του χωριού Δήλα (Tilkoy) της Καππαδοκίας και από τους Κάτω Χαλκιάδες που αποτελείται από τους ντόπιους κατοίκους. Το όνομα το πήρε εξαιτίας του μεγάλου ποσοστού σιδεράδων (χαλκιάδες).

Δείτε μερικά φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον περίπατο:

tampela

WEB13